W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego warto sporządzić protokół przekazania mieszkania lub domu.

Sprzedając mieszkanie, najczęściej chcemy uzyskać dobrą cenę, która będzie satysfakcjonująca, zaś kupują, zależy nam na tym, by o mieszkaniu lub domu wiedzieć jak najwięcej. Dobrym rozwiązaniem jest spisać protokół zdawczo-odbiorczy, który sprawi, że nieruchomość zostanie sprawdzona technicznie.

Dlaczego warto zrobić protokół zdawczo-odbiorczy

O ile plusy dla kupującego są naprawdę spore, bo wie o nieruchomości wszystko, co powinien wiedzieć, czasem ma możliwość trochę ponegocjować, jeśli okazuje się, że coś warto naprawić, o tyle z punktu widzenia kupującego, na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to nie jest dobre rozwiązanie, bo wszystkie wady mieszkania mogą zostać zauważone.

Spękania tynku
Fakty są jednak inne. Taki protokół zabezpiecza sprzedającego przed rękojmią, której mógłby oczekiwać kupujący, gdyby się okazało, że kupił mieszkanie lub dom z wadami ukrytymi. Rozwiązanie protokołu zdawczo-odbiorczego jest tak naprawdę dobre dla obu stron.

Warto mieć to na uwadze, gdy sprzedajemy mieszkanie i gdy chcemy kupić coś z rynku wtórnego, który jest trudny, bo bardzo często wszystkie informacje o budynku otrzymujemy od osób, które w nim mieszkają lub które chcą dobrze sprzedać nieruchomość.

Co należy uwzględnić w protokole zdawczo-odbiorczym?

Spisując taki dokument, zaczynamy od podstaw, czyli od informacji dotyczących tego, kiedy nieruchomość zostanie przekazana. Opisując nieruchomość, skupiamy się najpierw na tym, co ogólne, a potem, najczęściej opisujemy kolejne pomieszczenia. Uwzględniamy ich wyposażenie, a także wady i usterki, jakie w nich dostrzeżemy. Często do protokołu zdawczo-odbiorczego dołączone są fotografie, które dopełniają informacje o nieruchomości. Ważne, by spisać również przynależności, a także uwzględnić informacje, które dotyczą tego, co zostanie przekazane razem z nieruchomością – dokumentacja, gwarancje na sprzęty, komplety kluczy, a także pilot do garażu, jeśli taki jest. Protokół zdawczo-odbiorczy jest źródłem wiedzy, która zbiera w całość informacje o nieruchomości.

Jeśli z jakiegoś powodu dostrzegasz problem, by samodzielnie sporządzić taki dokument, zawsze możesz skorzystać z pomocy inżyniera, który przeprowadzi obie strony przez spisanie protokołu w sposób rzetelny, zgodny z odbiorem technicznym. Warto skorzystać z pomocy kogoś z zewnątrz, kto oceni nieruchomość przez pryzmat jej stanu faktycznego. Zazwyczaj sprzedający jest pełen sentymentu, a kupujący raczej pozytywnie ocenia to, co zamierza nabyć, więc warto posłużyć się opinią niezależnego eksperta.

Pobierz wzór protokołu zdawczo odbiorczego na rynku wtórnym

Oceń artykuł:

Protokół przekazania mieszkania lub domu – sprzedaż | z
Średnia 5/5 na podstawie 372 opinii.